Prostata

[b]Pierwsze dolegliwości związane z prostatą pojawiają się zwykle po pięćdziesiątym roku życia. Utrudnione oddawanie moczu a w skrajnych przypadkach hamowanie mikcji, może powodować zaleganie moczu co sprzyja kumulacji bakterii i nawracaniu infekcji...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2013-04-22 10:59:47

Prostata

Pierwsze dolegliwości związane z prostatą pojawiają się zwykle po pięćdziesiątym roku życia. Utrudnione oddawanie moczu a w skrajnych przypadkach hamowanie mikcji, może powodować zaleganie moczu co sprzyja kumulacji bakterii i nawracaniu infekcji.

Przyczyny powstawania choroby

Wraz z postępującym wiekiem, u mężczyzny zmniejsza się ilość wydzielanych androgenów przez co gruczoł ulega powiększeniu, a to z kolei powoduje ucisk na cewkę moczową i zwężenie jej światła. Szkodliwe dla męskiego organizmu jest również niezdrowe odżywianie, brak ruchu oraz otyłość.

Powikłania

Powiększającemu się gruczołowi krokowemu towarzyszą zwykle charakteryztyczne nasilające się objawy takie jak zmniejszona siła strumienia moczu zczego wynika potrzeba częstszego oddawania moczu, problematyczne wymuszanie mikcji.

Diagnoza choroby

Prostata inaczej zwana sterczem to gruczoł krokowy zbudowany z mięśni, wielu mniejszych gruczołów oraz podporowej tkanki włóknistej, które znajdują się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym. Gruczoły prostaty uwalniają płyn do cewki moczowej, który miesza się z plemnikami i płyn pęcherzyków nasiennych tworząc ejakulat. Zaburzenia podczas mikcji i ejakulacji a także ból to sygnały, że należy udać się do lekarza.

Leczenie prostaty u osób starszych

Najważniejsza jest profilaktyka, w momencie kiedy leczenie farmaceutyczne przestaje być skuteczne i gruczoł krokowy pozostaje na tyle powiększony, że jest niezbędna interwencja chirurgiczna. Należy pamiętać o regularnym wysiłku fizycznym oraz zdrowej diecie.

Kinga Federkiewicz

Bibliografia:
R. Kordek, 2004. Rak gruczołu krokowego. Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy. Gdańsk, Medical Press.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

Reklama

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies