Starczowzroczność (prezbyopia)

[b]Starczowzroczność dotyka głównie osób w wieku około 40 – 50 lat. Osoby z tym schorzeniem cierpią na zaburzenie prawidłowego widzenia, zamazane obrazy oraz zaburzenie ostrości obrazów znajdujących się w niedalekiej odległości od oka...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2013-04-22 10:46:13

Starczowzroczność (prezbyopia)

Starczowzroczność dotyka głównie osób w wieku około 40 – 50 lat. Osoby z tym schorzeniem cierpią na zaburzenie prawidłowego widzenia, zamazane obrazy oraz zaburzenie ostrości obrazów znajdujących się w niedalekiej odległości od oka. Osoby cierpią na szybkie męczenie się wzroku, np. podczas czytania.

Przyczyny powstawania starowzroczności

Utrata sprężystości soczewki (jej stwardnienie i nie reagowanie uwypuklaniem się podczas patrzenia na przedmioty bliskie) oraz postępujący ubytek zdolności oka do prawidłowej akomodacji czyli naturalne procesy towarzyszące starzeniu się oka to starczowzroczność.

Możliwe powikłania

Niekorygowanie powstałej wady może prowadzić do jej pogłębienia się, co znacząco wpłynie na komfort życia i ograniczy samodzielność osoby.

Diagnoza choroby

Presbyopia jest spowodowana fizjologicznym procesem stwardnienia siatkówki i ograniczenia przez to elastyczności soczewki, która nie reaguje akomodają mimo napinania się mięśni. Brak zdolności do patrzenia z bliska przez oko powinno zostać zastąpione odpowiednimi okularami korygującymi widzenie.

Leczenie u osób starszych

Przy pojawieniu sie tej choroby należy zadbać aby pacjentowi z wadą wzroku zostały zapewnione okulary dwuogniskowe, które pozwolą na wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się zarówno daleko jak i blisko. Pacjent, który nie nosił wcześniej okularów powinien używać okularów do czytania. Występuje także możliwość korekcji laserowej wzroku.

Kinga Federkiewicz

Bibliografia:

García Serrano, JL; López Raya, R; Mylonopoulos Caripidis, T., 2002. Variables related to the first presbyopia correction, Archivos de la Sociedad Espanola de Oftalmologia nr 77, str. 597–604.
presbyopia - definition of presbyopia w: Medical dictionary: Online Medical Dictionary, Thesaurus, Encyclopedia.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

Reklama

Podobne tematy :

Prezbiopia - starczowzroczność - Cześć kobietki. Mam pytanie dotyczące wzroku waszych podopiecznych. Pewnie każdy z nich nosi jakieś okulary...

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies