Odwarstwienie siatkówki

[b]Odwarstwienie siatkówki jest to choroba oka, która spowodowana jest oddzieleniem się bezpośrednio znajdującej się nad naczyniówką siatkówki. Skutkiem tego jest upośledzenie wzroku a z czasem także ślepota...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2013-04-22 10:42:22

Odwarstwienie siatkówki

Odwarstwienie siatkówki jest to choroba oka, która spowodowana jest oddzieleniem się bezpośrednio znajdującej się nad naczyniówką siatkówki. Skutkiem tego jest upośledzenie wzroku a z czasem także ślepota.

Przyczyny powstania odwarstwienia siatkówki

Narażone na odwarstwienie siatkówki są szczególnie osoby w wieku podeszłym oraz mające krótkowzroczność. Sporym zagrożeniem u tych osób jest wysiłek fizyczny związany z dźwiganiem ciężarów.

Przyczyną tego schorzenia może być także mechaniczny uraz oka albo zmiany związane z zapaleniem oka lub choroba nowotworowa w okolicy naczyniówki. Dodatkowym czynnikiem, który jest niekorzystny dla zdrowia oka to cukrzyca oraz choroba związana z naczyniami krwionośnymi

Możliwe powikłania

Najbardziej niebezpieczną konsekwencją odwarstwienia się siatkówki może być permanentna utrata wzroku w chorym oku.

Diagnoza choroby

Jedne z alarmujących objawów to pojawianie się błysków świetlnych w oku, poczucie występowania zasłony przed okiem, wrażenie falowania obrazu oraz przede wszystkim zauważalne pogorszenie się wzroku. Zaleca się natychmiastową wizytę u lekarza okulisty w celu zbadania dna oka.

Leczenie u osób starszych

Należy przeprowadzać regularne badania okulistyczne, dbać o leczenie ewentualnej cukrzycy oraz chorób naczyń krwionośnych. W przypadku osób z krótkowzrocznością lub po przebytej operacji zaćmy zaleca się unikanie zbyt dużego wysiłku fizycznego.W ostateczności wyjściem może także okazać się zabieg operacyjny, laserowy lub polegający na przyklejeniu siatkówki do ściany oka za pomocą substancji ciekłej lub gazowej.

Kinga Federkiewicz

Bibliografia:
Mattioli, S.; Curti, S.; De Fazio, R.; Farioli, A.; Cooke, R. M. T.; Zanardi, F.; Violante, F. S. 2009. Risk Factors for Retinal Detachment, Epidemiology, nr 20, str. 465–466.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

Reklama

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies