Seniorze oszczędzaj, ale z głową!

Wzrost cen na podstawowe artykuły spożywcze. Konieczność kosztowej farmakoterapii w związku ze złym stanem zdrowia. Niezbyt wysokie emerytury. Te czynniki najczęściej skłaniają seniora do szukania oszczędności...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Praca opiekunki w Polsce - aktualne tematy :

#1 2017-09-20 08:24:06

Redaktor
Member
Zarejestrowany: 2017-04-20
Posty: 27

Seniorze oszczędzaj, ale z głową!

Wzrost cen na podstawowe artykuły spożywcze. Konieczność kosztowej farmakoterapii w związku ze złym stanem zdrowia. Niezbyt wysokie emerytury. Te czynniki najczęściej skłaniają seniora do szukania oszczędności. Jej najskrajniejsze formy mogą się odbić na zdrowiu.


Polscy seniorzy znajdują się w grupie wysokiego ryzyka zagrożenia ubóstwem. Na omawianą sytuację wpływ ma wiele zmiennych. Warto przytoczyć jak rzeczywistość prezentuje się na liczbach.

Świadczenia rentowe i emerytalne są nadal relatywnie niskie.

Mimo, że na przestrzeni kilku ostatnich lat wysokość emerytur jak również rent ulegała kilkukrotnej rewolaryzacji (podyktowanej między innymi inflacją) ich siła nabywcza często nie wystarcza na zaspokojenie elementarnych potrzeb osób starszych. Jak podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych w marcu 2017 roku emerytura została wypłacona ponad 5 milionom osób. 1605 zł - tyle wynosiła mediana świadczeń dla tej grupy społecznej, co oznacza, że połowa emerytów musi przeżyć za wymienioną kwotę lub niższą. Jeżeli temat analizować pod kątem różnic w wysokości emerytur dla płci dysproporcje są jeszcze bardziej rażące. Otóż 260 tysięcy kobiet otrzymuje emeryturę na poziomie 1000 zł brutto, zaś 1/3 z nich pobiera świadczenia w przedziale 1000 a 1600 złotych. Mężczyźni natomiast otrzymują przeważnie emeryturę przeważnie w przedziale 2000-2800 brutto. W sondażu przeprowadzonym przez Centrum Badań Opinii Społecznej potwierdza się teza, iż w związku z małymi świadczeniami emerytalnymi seniorzy coraz częściej będą osobami niesamodzielnymi finansowo. W badaniu datowanym na listopad 2016 aż 52% spośród ankietowanych przyznało, iż do codziennego funkcjonowania potrzebuje wsparcia materialnego ze strony najbliższych.

Czym kierować powinien się senior w procesie oszczędzania?

Przede wszystkim powinna być to racjonalność w cięciu wydatków życiowych. Brak tej zasady w codziennym planowaniu często skutkuje dramatycznymi sytuacjami, w których senior rezygnuje z kupna leków. Efektem takiego postępowania może być sytuacja, w której konsekwencje przewlekłej choroby zagrażają życiu. Podobnie sprawa ma się z jedzeniem. Pożywienie niskiej jakości z czasem odbije się na zdrowiu. W procesie tym wskazana jest również systematyczność czy też kontrola wydatków. Małymi krokami, oszczędzając nawet drobne kwoty osoba starsza jest w stanie uzyskać większe pole do finansowej niezależności. Pokrótce omówimy wszystkie te zasady.

Dodatkowe środki w budżecie domowym

Często seniorzy mieszkają w kilkupojowych mieszkaniach, tym samym dobrym rozwiązaniem może być wynajęcie jednego pomieszczenia. Opcja ta jest dobra zwłaszcza w przypadku miast, gdzie znajduje się kilka uczelni wyższych bądź po prostu jest więcej miejsc pracy. Nie zapominajmy również, że znaczną część gospodarstw seniorskich jest prowadzona samodzielnie w związku ze śmiercią współmałżonka. Dodatkowy lokator to nie tylko szansa na uratowanie budżetu domowego, ale także opcja przeciwdziałająca społecznej ilozacji.

Racjonalne dysponowanie środkami finansowymi

Wśród osób starszych powszechna jest tendencja do oszczędzaniu na żywności. O ile utrwalone nawyki ciężko wykorzenić, można je w pewien sposób zmodyfikować. W tym zakresie warto doradzić osobie starszej, że warto korzystać z dostępnych promocji, rabatów czy też kupować produkty o wydłużonym terminie spożycia. Pamiętajmy też, że osobosom starszym przysługują też między innymi zniżki na komunikacje masową (autobusy, kolej, tramwaje etc.).

Seniorze, nie oszczędzaj na lekach - szukaj zamienników!

Jak już wspomnieliśmy niewykupienie leków często motywowane jest brakiem wystarczających środków finansowych. Tymczasem warto już w gabinecie, a w wyjątkowych sytuacjach przy okienku w aptece dopytać o tańszy zamiennik. Statystycznie osoby starsze miesięcznie wydają na leki około 148 złotych. Szukając tańszego odpowiednika senior jest w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Rezygnacja z kuracji może mieć daleko idące negatywne następstwa np. powikłania w przebiegu chorób przewlekłych a nawet śmierć pacjenta.

Źródło: http://www.opiekadlaseniora.pl/porady/s … e-z-glowa/

Offline

 

#2 2017-09-20 08:40:27

copyfield
Member
Od: Mława - Malbork
Zarejestrowany: 2013-06-12
Posty: 1659

Re: Seniorze oszczędzaj, ale z głową!

i tak w sobotę koniec świata

Offline

 

#3 2017-09-20 09:09:50

budapestti26
Member
Zarejestrowany: 2017-03-30
Posty: 15

Re: Seniorze oszczędzaj, ale z głową!

copyfield napisał:

i tak w sobotę koniec świata

?
Możesz uchylić rąbka tajemnicy? tongue

Offline

 

#4 2017-10-30 10:49:43

Madzix
New member
Zarejestrowany: 2015-12-22
Posty: 5

Re: Seniorze oszczędzaj, ale z głową!

no niestety przy tak niskich emeryturach nie ma innego wyjścia i każdy musi nauczyć się oszczędzać. ja staram się szukać promocji tam gdzie tylko się da nawet leki przestałam kupować w osiedlowej aptece i córka zamawia mi je przez internet w aptece Ziko. ceny sporo niższe a są miesiące gdzie i tak wydaję na nie po 200-300 złotych.

Offline

 

#5 2017-10-30 17:00:42

..?eto
Member
Zarejestrowany: 2014-10-08
Posty: 1953

Re: Seniorze oszczędzaj, ale z głową!

Jak seniorzy mają oszczędzać z głową, jak seniorstwo jest ściśle związane z tym , że w tym wieku właśnie   coraz słabsza głowa stanowi o tym , że sie jest seniorem.
Seniorze oszczedzaj=owszem  tak, ale z glową , to niemożliwe.smile

Offline

 

#6 2017-11-02 08:37:38

Kamilakoz
Member
Zarejestrowany: 2011-10-15
Posty: 343

Re: Seniorze oszczędzaj, ale z głową!

copyfield napisał:

i tak w sobotę koniec świata

Która sobotę, bo nie wiem czy nie wypłacić środków z banku i nie zaszaleć smile

Offline

 

#7 2017-11-03 12:48:13

mobilna
Member
Zarejestrowany: 2015-09-29
Posty: 1776

Re: Seniorze oszczędzaj, ale z głową!

Seniorze nie oszczedzaj , wydaj wszystko na najlepsza opiekunkę big_smile

Offline

 

Reklama

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies