Przejście na upragnioną emeryturę i co dalej?

Z czym większości z nas kojarzy się emerytura? Powierzchownie ma tylko i wyłącznie pozytywne konotacje. W końcu jest więcej czasu wolnego do dyspozycji, można zwolnić poza trybem stresującego dnia i zanurzyć się w innych segmentach życia niż praca zarobkowa...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Praca opiekunki w Polsce - aktualne tematy :

#1 2017-07-21 08:48:27

Redaktor
Member

Przejście na upragnioną emeryturę i co dalej?

Z czym większości z nas kojarzy się emerytura? Powierzchownie ma tylko i wyłącznie pozytywne konotacje. W końcu jest więcej czasu wolnego do dyspozycji, można zwolnić poza trybem stresującego dnia i zanurzyć się w innych segmentach życia niż praca zarobkowa. Czy tak jest naprawdę? Przyjrzeliśmy się tematowi z kilku perspektyw.

Wstępnie zaznaczyć należy, że w ostatnich latach przechodzenie na emeryturę w Polsce poprzedziło kilka metamorfoz. Z obniżeniem wieku emerytalnego na czele. Jaka jest ogólna ocena tych zmian w oczach samych rodaków?

Społeczne postawy Polaków wobec emerytury.

Potwierdzenie, że przejście na emeryturę jest nadal wyczekiwanym momentem w życiu naszych rodaków odnajdujemy w badaniach ankietowych. Tendencja ta zarysowała się szczególnie wyraźnie w trakcie monitorowania opinii Polaków w kontekście obniżenia wieku emerytalnego. Publikacja Centrum Badań Opinii Społecznej z 2016 roku podkreśla ogólnie pozytywny odbiór powrotu do poprzedniego wieku emerytalnego. Poparcie dla takiego projektu wyraziło aż 84 procent respondentów przy zaledwie 12 procent, którzy są mu wyraźnie przeciwni. W każdym bądź razie na mocy obecnych przepisów w naszym kraju kobiety mogą przejść na emeryturę już w wieku 60 lat, zaś mężczyźni w wieku 65 lat. Główny Urząd Statystyczny podał, iż na koniec roku 2016 liczba emerytów w naszym kraju wyniosła 8 milionów 906 tysięcy osób. Na tle ogólnej liczby mieszkańców (38,5 miliona) osoby, które aktywność zawodową mają już za sobą stanowią znaczący procent. Przy starzejącym się społeczeństwie i obniżonym wieku emerytalnym ich stosunek wobec ogólnej populacji będzie coraz większy. Dlatego też już dziś stoimy przed wyzwaniem nie tylko przyjrzenia się współczesnym nawykom osób, które już przeszły na emeryturę, ale też uświadomić sobie pewne wyzwania związane z brakiem aktywności zawodowej.

Na co poświęcają swój czas polscy emeryci?

Z pomocą przy ustaleniu typowych aktywności życiowych dla tej grupy społecznej przyszedł GUS. Instytucja wyszczególniła następujące czynności:

12 godzin zajmuje sen, jedzenie, mycie i ubieranie się,
    3 godziny poświęcają na oglądanie telewizji i słuchanie radia,
    4 godziny dziennie zajmują się domem i majsterkowaniem - w tym: opieka nad wnukami jak również prowadzenia wielopokoleniowego gospodarstwa domowego,
    1,5 godziny statystycznie oddają się rozrywkom i życiu towarzyskiemu,
    zaledwie 45 minut polscy emeryci przeznaczają na rzecz dobra ogólnego np. wolontariat
    a jedynie 7 minut na rozwijanie swoich hobby i poszukiwania nowych pasji życiowych.

Oznacza to, że w zakresie społecznej aktywizacji osób starszych jest jeszcze sporo do zrealizowania. Slużyć ma temu nie tylko polityka senioralna państwa, ale także mnoga ilość inicjatyw lokalnych i oddolnych. Warto przyjrzeć się najważniejszym krokom w tym kierunku.

W jaki sposób Polacy mogą się realizować w czasie zawodowej deaktywacji?

Częściowo naprzeciw oczekiwaniom seniorów w tym zakresie wychodzi program ASOS. Inicjatywa z ramienia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma na celu edukacje osób starszych, integrację międzypokoleniową, społeczne uczestnictwo seniorów w innych projektach jak również usługi społeczne na ich rzecz. Omawiany program jest realizowany w ścisłej współpracy z sektorem pozarządowym, inicjatyw oddolnych, które jako priorytet stawiają sobie społeczną aktywizacje polskich emerytów. Jako modelowo funkcjonujący projekt wskazać można chociażby Uniwersytety Trzeciego Wieku, którym poświęciliśmy swą uwagę w jednym z poprzednich artykułów.

Dodatkowo coraz częściej w polskim dyskursie pojawia się koncepcja tzw. srebrnej gospodarki. Częściowo jej wytyczne wypełnia program "Solidarność Pokoleń" mający na celu w kooperacji z pracodawcami i związkami zawodowymi systemową promocję pozostania na rynku pracy osób powyżej 50 roku życia. Modelowego przykładu srebrnej gospodarki dostarczają Stany Zjednoczone, gdzie osoby będące już formalnie na emeryturze w ramach kontraktu dzielą się swym doświadczeniem i wiedzą z młodszą kadrą przedsiębiorstwa. W Polsce jednak dłuższa aktywność na polu zawodowym motywowana jest przede wszystkim niskimi świadczeniami emerytalnymi i z tego tytułu osoby powyżej 60 roku życia nie decydują się na całkowitą inercje w sferze odpłatnej pracy.

Mało tego, zauważyć również należy, że oddolnie inicjowanych jest coraz więcej prozdrowotnych akcji promujących aktywnie spędzany czas na emeryturze. Już dziś nikogo w naszym kraju nie dziwi senior zdobywający szczyty gór, bijący rekordy w trakcie maratonów czy też zwiedzający egzotyczne miejsca. Ze swej strony możemy tylko życzyć polskim emerytom jak najwięcej zdrowia by stale mogli realizować życiowe pasje.

Za: http://www.opiekadlaseniora.pl/porady/p … -co-dalej/

#2 2017-08-05 13:27:55

grazyna123
New member

Re: Przejście na upragnioną emeryturę i co dalej?

Drogie Opiekunki
Mam na Imię Grażyna,mam 56 lat
5 -letnie doświadczenie w Opiece w Niemczech
mam Referencje z poprzednich rodzin,
Język komunikatywny,miła sympatyczna,spokojna Cierpliwa.
I szukam nowej pracy,może być również zastępstwo .
Interesują mnie wyłącznie ,prywatne oferty od innych Opiekunk
Nie interesują mnie oferty z  Firm.
Tel.0048505692524
z góry Dziekuje

#3 2018-01-12 18:12:11

grazyna123
New member

Re: Przejście na upragnioną emeryturę i co dalej?

Drogie opiekunki
Mam na Imię Grażyna,mam 56 lat
5 -letnie doświadczenie w Opiece w Niemczech
mam Referencje z poprzednich rodzin,
Język komunikatywny,miła sympatyczna,spokojna Cierpliwa.
I szukam nowej pracy,może być również zastępstwo .
Interesują mnie przedewszystkim ,prywatne oferty od innych Opiekunek
Tel.0048505692524
z góry Dziekuje

Reklama