Jakiego rodzaju pomoc potrzebna jest osobom starszym?

Przygotowanie śniadania z herbatą, kontrola przyjmowanych lekarstw, w międzyczasie trzeba jeszcze przygotować kolejny posiłek, poodkurzać, pomóc wstać z łóżka podopiecznemu i zrobić zakupy - to rzeczywistość pracy niejednej opiekunki realizującej powierzoną opiekę w sposób długoterminowy czy też dorywczo...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2017-06-27 08:49:47

Jakiego rodzaju pomoc potrzebna jest osobom starszym?

Przygotowanie śniadania z herbatą, kontrola przyjmowanych lekarstw, w międzyczasie trzeba jeszcze przygotować kolejny posiłek, poodkurzać, pomóc wstać z łóżka podopiecznemu i zrobić zakupy - to rzeczywistość pracy niejednej opiekunki realizującej powierzoną opiekę w sposób długoterminowy czy też dorywczo. Obowiązki niejednokrotnie realizowane są w pośpiechu, a w międzyczasie jesteśmy przecież ludźmi co oznacza, że staramy się też wesprzeć dobrym słowem seniora. Tak wygląda codzienność, ale pomoc udzielana osobom starszym stopniowo staje się też przedmiotem ogólnej debaty. Co natomiast na temat potrzeb seniorów mówią nam badania społeczne?

Na początek trochę statystyki.

Najaktualniejszych danych w zakresie struktury demograficznej dostarcza tradycyjnie Główny Urząd Statystyczny. Wspomniana instytucja nad omawianą kwestią ostatnio pochyliła się w roku 2016. Według opublikowanego raportu 22 procent Polaków to osoby powyżej 60 roku życia. Oznacza to, że spośród 38,5 miliona Polaków aż 8,5 miliona rodaków to osoby powyżej 60 roku życia. Mało tego, nasz kraj wpisuje się w pewien trend demograficzny właściwy dla tzw. krajów rozwiniętych i rozwijających się, w którym występuje zjawisko starzenia się społeczeństwa. Prognozy mówią, iż w 2050 roku w naszym kraju aż 40 procent populacji stanowić będą osoby powyżej 60 roku życia. Przyszłość tworzy więc automatycznie konieczność dostosowania myślenia ogółu Polaków z uwzględniem problemów osób starszych.

Samodzielność polskich seniorów w świetle badań sondażowych

Rozważając poziom samowystarczalności osób starszych w naszym kraju warto powołać się na raport opublikowany przez Centrum Badań Opinii Społecznej. Biorąc pod uwagę odpowiedzi respodentów instytucja ta mierzyła samodzielność polskich seniorów poprzez trzy wskaźniki:

    występowanie kłopotów z poruszaniem się, w tym między innymi wyjście z domu,
    pomoc niezbędna przy realizacji codziennych czynności,
    problemy z załatwianiem spraw urzędowych.

Z deklaracji seniorów wyłania się obraz, w którym aż 20% seniorów powyżej 60 roku życia narzeka na problemy z poruszaniem się. Warto zaakcentować, że problem narasta wraz z wiekiem. Dla osób powyżej 75 roku życia kłopoty w tym zakresie występują znacznie częściej, gdyż dotykają aż 30% osób starszych, przy czym 10% respondentów udzieliło odpowiedzi, że zdarzają się bardzo często i są poważnym wyzwaniem. Dodatkowo seniorzy, chociaż proporcjonalnie rzadziej, narzekają także na brak pomocy przy codziennych czynnościach (16% ogółu Polaków powyżej 60 roku życia, w tym 3% często). Mniejszym problemem dla seniorów okazuje się załatwianie formalności urzędowych, które deklaruje 9% ankietowanych.

Jaka pomoc potrzebna jest osobom starszym?

Zagłębiając się dalej w tematykę dotyczącą samodzielności seniorów CBOS w kolejnym raporcie dostarczył następujących danych. Osoby starsze powyżej 60 roku życia, deklarują, że potrzebna jest im pomoc w zakresie:

    załatwiania formalności u lekarza, w banku, urzędzie etc. - 64% ankietowanych
    pomoc przy pracach związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego (sprzątanie, zakupy, przygotowywanie posiłków) - 58%
    pomoc finansowa z racji relatywnie niskich świadczeń emerytowo-rentalnych - 46%
    pielęgnacja w chorobie - 50%
    niwelacja poczucia osamotnienia rozumiane jako dotrzymanie towarzystwa (np. wspólne przebywanie w domu) - 50%
    pomoc związana codziennymi czynnościami pielęgnacyjnymi i higieną osobistą - mycie, kąpiel, ubieranie się - 28%

W gronie osób najczęściej pomagających seniorom znajduje się głównie najbliższe otoczenie - dzieci (76% przypadków), wnuki (53%), współmałżonek (41%), sąsiedzi (34%). Coraz częściej uwzględniane są jednak też opiekunki prywatne (7%) jak również opiekunki z ośrodka pomocy społecznej (3%). Tym samym rola opiekunek w odczuciu osób starszych wzrasta nieporównywalnie. Przy starzejącym się społeczeństwie prawdopodobieństwo popytu na ten segment usług będzie wzrastać

Za: http://www.opiekadlaseniora.pl/porady/j … -starszym/

Artykuł opublikowany przez : Redaktor
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

Reklama

Podobne tematy :

Czy leczenie kanałowe zebów jest bolesne - Czy ktoś może miał leczenie kanałowe zebów? Czy boli?

PREZENTY od Opiekunek dla PDP - czy to jest ZWYCZAJ? - W wielu miejscach pracy spotkałam się z takim zachowaniem Opiekunek. Po przyjeździe na miejsce pracy wyjmowały z walizek prezenty: dla PDP a nawet dla Rodziny...

pomoc w zalezieniu agencji - Witajcie Czy znacie jakieś agencje gdzie proponują umowę o pracę? Bo jak na chwilę obecną znalazłam agencje która się odezwała do mnie Favoris czy ktoś może polecić tę firmę...

Czy warto jest zakładać implant stomatologiczny? - Czy ktos ma może implant zeba? Czy warto jest sobie coś takiego zakladac?

Jaki jest najlepszy materiał na pościel - W jakiej pościeli obecnie śpicie? Jaki będzie najlepszy materiał na pościel jaki można wybrać?

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies