Kiedy upały dają się seniorowi we znaki

Chociaż żyjemy w strefie klimatu umiarkowanego to położenie naszego kraju między różnymi frontami atmosferycznymi powoduje, że coraz częściej w okresie letnim dociera do nas gorące powietrze z obszaru podzwrotnikowego...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Praca opiekunki w Polsce - aktualne tematy :

#1 2017-06-26 11:33:39

Redaktor
Member
Zarejestrowany: 2017-04-20
Posty: 27

Kiedy upały dają się seniorowi we znaki

Chociaż żyjemy w strefie klimatu umiarkowanego to położenie naszego kraju między różnymi frontami atmosferycznymi powoduje, że coraz częściej w okresie letnim dociera do nas gorące powietrze z obszaru podzwrotnikowego. Codziennością wówczas stają się wysokie temperatury, brak opadów i uczucie duszności towarzyszące nam właściwie aż do zachodu Słońca. Utrzymujące się przez kilka dni wysokie temperatury są uciążliwe dla osób w pełni sił i zdrowia, a co dopiero dla seniorów skarżących się między innymi na dolegliwości związane z sercem... Uznaliśmy więc za stosowne by pochylić się nad tematem i przedstawić kilka porad.

Gdy zbliża się fala upałów lekarze alarmują, że jest to okres szczególnie niebezpieczny dla osób powyżej 60 roku życia. Rodzina jak również osoby zawodowo opiekujące się seniorem muszą zachować szczególną ostrożność. Dane nie pozostawiają bowiem złudzeń. W gorących okresach w przedziale wiekowym 70 - 80 lat śmiertelność bywa nawet dwukrotnie wyższa niżeli w pozostałych porach roku. Oznacza to więc, iż osoba starsza nie tylko musi kolokwialnie rzecz ujmując "uciekać" przed upałami, ale także zapobiegać ich negatywnym konsekwencjom.

Fundamentalne zasady, które należy przestrzegać w okresie upałów

    Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu - jest to bardzo ważne, gdyż nasz organizm oddaje ciepło poprzez proces parowania, a sami seniorzy odczuwają mniejsze pragnienie niżeli osoby młodsze. Wskazane jest picie dużych ilości wody mineralnej, którą wzbogacić można odrobiną soku owocowego. Może być to sok z jabłek, śliwek, czereśni, morel, gdyż zawierają cenne do ludzkiego organizmu witaminy i mikroelementy.
    Adekwatna modyfikacja planu dnia - osoby starsze powinny w godzinach między 10 a 16 pozostać w domu. Jeżeli zachodzi konieczność to zakupy najlepiej realizować rano lub wieczorem. W przypadku, gdy osoba starsza jest zmuszona wyjść w trakcie dnia na zewnątrz starajmy się, aby trasa spaceru przebiegała w miejscu, w którym ochłodę daje cień. Na niebezpieczeństwo związane z upałami narażone są też osoby, których okna mieszkania wychodzą na stronę południową. Rozwiązaniem jest wyposażenie pokoju w urządzenie klimatyzacyjne - warto jednak zachować ostrożność, gdyż zbytnie wyziębienie organizmu grozi infekcjami.
    Odpowiedni ubiór - wskazana jest garderoba dostosowana do upałów. Oznacza to, że podopieczny powinien unikać tworzyw sztucznych na rzecz bawełny. Sam ubiór powinien być przewiewny, umożliwiający chłodzenie skór.
    Lekkostrawna dieta - poza wspomnianą już uwagą podkreślającą odpowiednie nawodnienie organizmu (nawet trzy-cztery litry dziennie) warto swój jadłospis wzbogacić o warzywa i owoce.

Alarmujące sygnały wymagające konsultacji lekarskiej

Jeżeli mimo zastosowania powyższych porad u podopiecznego występują dolegliwości jak: duszności, kołatanie lub nierówne bicie serca, bóle w klatce piersiowej, mroczki przed oczami absolutnie nie można bagatelizować wymieniownych objawów. Zlekceważony problem może zadecydować o życiu seniora. W takim przypadku niezwłocznie udajmy się do specjalisty.

Źródło: http://www.opiekadlaseniora.pl/porady/k … -we-znaki/

Offline

 

Reklama

Podobne tematy :

Kiedy podopieczny popija sobie alkohol - Witajcie, moja bliska koleżanka wyjechała do pracy w opiece i jest załamana. Ma opiekę nad dwiema osobami...

Upały!!! - Jak radzicie sobie z upałami + niskie ciśnienie? Kawa nie pomaga, wentylator ani tyle :) Macie jakieś sposoby, żeby przetrwać te afrykańskie temperatury w powiązaniu z niskim ciśnieniem?

ciągłość ubezpieczenia - kiedy się kończy? - ze względu na stan podopiecznego będę wcześniej zjeżdżać z Niemiec. Teraz rozglądam się za nową firmą i wszędzie pytają mnie o ciągłość ubezpieczenia...

Kiedy pacjent umrze - Takie pytanie trochę drastyczne, ale chciałabym po prostu wiedzieć. Wiadomo ,że opiekujemy się w Niemczech starszymi osobami i różne rzeczy - odpukać oczywiście - mogą się wydarzyć...

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies