Jak dbać o nerki?

Pewną niechlubną tradycją jest to, że ogół Polaków w sposób niedostateczny dba profilaktycznie o nerki. Troska pojawia się dopiero wówczas, gdy pojawiają się pierwsze objawy świadczące o ich nieprawidłowym funkcjonowaniu...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Praca opiekunki w Polsce - aktualne tematy :

#1 2017-06-23 13:57:36

Redaktor
Member
Zarejestrowany: 2017-04-20
Posty: 27

Jak dbać o nerki?

Pewną niechlubną tradycją jest to, że ogół Polaków w sposób niedostateczny dba profilaktycznie o nerki. Troska pojawia się dopiero wówczas, gdy pojawiają się pierwsze objawy świadczące o ich nieprawidłowym funkcjonowaniu. Zbyt częste wizyty w toalecie czy też ogólne bóle mięśni i stawów skłaniają nas do pochylenia się nad podjęciem odpowiedniego leczenia względem tego organu.
Dolegliwości związane z nerkami są poważnym problemem w ogólnopolskiej skali. By unaocznić rangę wystarczy się powołać na dane. Otóż w Polsce na nerki choruje aż 4,5 miliona obywateli, co stanowi 12% społeczeństwa.

Gdzie znajdują się nerki w ciele człowieka i jakie pełnią funkcje?

Uznajemy za stosowne, aby pokrótce omówić umiejscowienie nerek w ludzkim organizmie. Wynika to z faktu, że ból z nimi związany często mylony jest z dolegliwościami kręgosłupa. Ogólnie nerki znajdują się za żoładkiem i wątrobą, po obu stronach kręgosłupa. Aby precyzyjniej zlokoalizować ich położenie dodamy, że znajdują się na wysokości dwóch ostatnich kręgów piersiowych i trzech lędźwiowych.

Ich rola jest istotna dla organizmu, gdyż:

    wraz z moczem usuwają one szkodliwe produkty przemiany materii,
    wpływa na ciśnienie tętnicze krwi,
    poprzez odpowiednią filtrację gwarnatują zatrzymanie substancji niezbędnych dla organizmu,
    czy też ogólnie mają wpływ na równowagę kwasowo-zasadową organizmu.

Co może wpływać na ich nieprawidłowe funkcjonowanie i w szerszej perspektywie ich choroby?

    Jak każdy organ nerki wraz z wiekiem starzeją się przez co coraz gorzej wywiązują się ze swojej roli. Po 40 roku życia ich efektywność zmniejsza się aż o 10% z każdą dekadą.
    Wiele chorób przyczynia się do gorszego funkcjonowania nerek. Wśród wspomnianych chorób wymienić należy: miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i wiele innych.
    Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne tak zbawienne w skutkach dla innych organów seniora w rzeczywistości obciążać mogą właśnie nerki.
    Osobom starszym często towarzyszy odwodnienie w konsekwencji prowadzące nawet do ich ostrej niewydolności i zaostrzenie przewlekłej choroby nerek.

Objawy świadczące o chorobie nerek:

    podwyższone ciśnienie krwi,
    ogólne złe samopoczucie - apatia, senność,
    gorączka, ból głowy, zapach amoniaku w ustach,
    mętny mocz o ostrej woni,
    krwisty bądź ciemno barwiony mocz,
    opuchnięte kończyny.

Poprzez codzienną prozdrowotną praktykę do zdrowych nerek

Starzenia się organów żaden z seniorów nie jest w stanie uniknąć. Można jednak zminimalizować ryzyko zachorowań poprzez odpowiednią higienie życia. Z reguły oznacza to ograniczenie destrukcyjnych nawyków na korzyść zdrowego trybu życia. Tym samym ważne jest aby ograniczyć palenie tytoniu, dbać o odpowiednią wagę ciała jak również zrezygnować z nadmiaru soli w pożywieniu. Kluczowe jest natomiast picie odpowiedniej ilości płynów (ze szczególnym wskazaniem na wodę) i kontrola ciśnienia krwi.

Co jednak, gdy codzienne zabiegi okazują się nieskuteczne?

Jeżeli osoba starsza prowadzi życie zgodne ze wskazaniami, a ból nerek nadal występuje konieczna jest kontrola sytuacji poprzez odpowiednią poradnię lekarską. Bagatelizowany problem może zakończyć się bowiem chorobą przewlekłą związaną nawet z rakiem, torbielami czy też niewydolnością nerek. Specjalistą z zakresu leczenia nerek jest nefrolog. W trakcie wizyty pomocne będą aktualne wyniki badań: mocznika, morfologii, kreatyniny, poziomu glukozy, jonogramu, USG układu moczowego. Dla bardziej szczegółowego rozpoznania problemu może okazać się konieczne zlecenie: USG, scyntygrafii czy też urografii.

Tradycyjnie zalecamy - warto dbać o zdrowie profilaktycznie, aby w ten sposób poprzedzić długotrwałe i niejednokrotnie kosztowne leczenie. Jest to szalenie istotne, zwłaszcza dla nerek, które zapewniają prawidłową równowagę dla całości organizmu. Nie zapominajmy także, aby absolutnie nie bagatelizować pierwszych objawów.

Źródło: http://www.opiekadlaseniora.pl/porady/jak-dbac-o-nerki/

Offline

 

#2 2019-02-01 15:29:21

Maciejka
New member
Zarejestrowany: 2019-02-01
Posty: 5

Re: Jak dbać o nerki?

Jedynym schorzeniem nerek, z jakim zetknęłam się osobiście, była kamica nerkowa objawy były naprawdę nieprzyjemne. Po pierwsze ból nie do wytrzymania, po drugie bardzo wysoka gorączka. Na szczęście dało się to jakoś zniwelować, ale żyję w ciągłym strachu, że któregoś dnia znowu będę miała atak.

Ostatnio edytowany przez Maciejka (2019-02-01 15:29:56)

Offline

 

#3 2019-02-05 12:05:50

paniusiabogusia01
Member
Zarejestrowany: 2017-11-15
Posty: 288

Re: Jak dbać o nerki?

Dużo pić np. zielonej herbaty która działa moczopędnie

Offline

 

#4 2020-01-31 21:12:44

Olina
Member
Zarejestrowany: 2016-11-04
Posty: 54

Re: Jak dbać o nerki?

Nie sądziłam, że aż tyle objawów może wiązać się z chorobą nerek. Na pewno jednak warto czytać o swoim zdrowiu. Sporo informacji na temat takich specyfików jak np. octenisept płyn do dezynfekcji . Dzięki temu bowiem w wielu sytuacjach będziemy mogli działać od razu po rozpoznaniu leczenia. Oczywiście nie mam tutaj na myśli samodzielnego leczenia a jedynie np. zaopatrywanie ran.

Ostatnio edytowany przez Olina (2020-01-31 21:13:32)

Offline

 

#5 2020-05-11 11:23:00

aliss1408
New member
Zarejestrowany: 2020-05-11
Posty: 5

Re: Jak dbać o nerki?

jeść zdrowo i nie jesć śmieci po prostu

Offline

 

Reklama

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies