Nowy praktyczny blog o pracy opiekunki w Niemczech

Witam, tym razem ja zapraszam na mój blog o pracy jako opiekunka osób starszych i asystent osoby niepełnosprawnej w Niemczech http://nieocenioneopiekunki...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Poradnik dla Opiekunki - aktualne tematy :

#1 2017-06-07 19:17:51

krymas48
Member

Nowy praktyczny blog o pracy opiekunki w Niemczech

Witam, tym razem ja zapraszam na mój blog o pracy jako opiekunka osób starszych i asystent osoby niepełnosprawnej w Niemczech http://nieocenioneopiekunki.com/. Rady, wskazówki, moje doświadczenia i przeżycia. A na Facebooku https://www.facebook.com/NieocenioneOpiekunki/ jest też trochę niemieckiego. Pozdrawiam. Krystyna

#2 2017-07-07 07:34:16

krymas48
Member

Re: Nowy praktyczny blog o pracy opiekunki w Niemczech

#3 2017-07-09 12:40:54

..?eto
Member

krymas48 napisał:

Witam, tym razem ja zapraszam na mój blog o pracy jako opiekunka osób starszych i asystent osoby niepełnosprawnej w Niemczech http://nieocenioneopiekunki.com/. Rady, wskazówki, moje doświadczenia i przeżycia. A na Facebooku https://www.facebook.com/NieocenioneOpiekunki/ jest też trochę niemieckiego. Pozdrawiam. Krystyna

Cześć Krystyno!
Tak myślałam, tzn. po wpisach pomyślałam , że coś piszesz. I pięknie.
Może przeczytam, może ...
Na pierwszy rzut oka widzę u Ciebie dużo optymizmu i radości. Świetnie.
Czy jesteś w codziennym kontakcie osobistym ze swoją rodziną? Czy wynajmujesz mieszkanie i masz swoje prywatne życie po pracy?
Wspomniałaś, że pracujesz trzy lata w tej branży. Jak trafiłaś na takie rozwiązanie w którym pracujesz, jakie warunki trza spełnić , żeby pracować w takim systemie , w jakim Ty pracujesz? Myślę , że jesteś w pracy w opiece zatrudniona na zupełnie innych warunkach niż prawie wszystkie Panie i Panowie piszący na forum. Czyli jesteś z trochę "innej bajki'.  Przybliż nam ją nie zmuszając nas do czytania Swojego blogu.
Na razie nie wiele napisałaś o swojej pracy . My wszyscy jesteśmy na tym forum po jakiś przejściach. Piszesz o sobie w blogu , że masz 48 lat i dwoje prawie dorosłych dzieci.Piszesz , że byłaś nauczycielem i pracowałaś w banku. Wierzę, że miałaś dość tych prac , ale nie wierzę , że w tym co robisz teraz odnajdujesz ukojenie po tych bolesnych przejściach w pracy w PL. No może jeszcze odnajdujesz  no i kasa jest niezgorsza.  Spróbuj pracy z podopiecznym w systemie w którym my pracujemy czyli 24/24 np. po  2 miesiące i tak przez jakiś czas np owe 3 lata.. Bardzo chętnie przeczytam Krystyno Twoje relacje z pracy w tym systemie.
Na razie to wszystko jest w Twojej relacjii troszkę zbyt bajkowe.... no ale to moje odczucia tylko. Wszystko  to co piszesz zbyt gładkie jest i błyskotliwe i takie bardzo dziennikarskie , krótkie, wzmiankowe".  Czytając Cię Czuję się tak, jakbym czytała pismo typu . no takie kobiece gdzie jest wszystko krótko , pięknie i godne polecenia , jak to zwykle w śmieciowej prasie.
Ale oczywiście To moje zdanie. Jeśli o to Ci chodzi i sprawia Ci to radość , to jest najważniejsze. Chociaż zaklinasz rzeczywistość jeśli chodzi o pracę w opiece.
Pozdrawiam.
P.S. Rady chętnie czytamy tu na forum. Jak do tej pory nie umieściłaś na nim ani jednej rady czy porady.
W ogóle nic konkretnego  nie napisałaś za wyjątkiem tego , że zapraszasz nas do czytania i śledzenia Twojego blogu.
Powodzenia, pozdrawiam.

#4 2017-07-09 12:56:44

..?eto
Member

..?eto napisał:

krymas48 napisał:

Cześć Krystyno!
Tak myślałam, tzn. po wpisach pomyślałam , że coś piszesz. I pięknie.
Może przeczytam, może ...
Na pierwszy rzut oka widzę u Ciebie dużo optymizmu i radości. Świetnie.
Czy jesteś w codziennym kontakcie osobistym ze swoją rodziną? Czy wynajmujesz mieszkanie i masz swoje prywatne życie po pracy?
Wspomniałaś, że pracujesz trzy lata w tej branży. Jak trafiłaś na takie rozwiązanie w którym pracujesz, jakie warunki trza spełnić , żeby pracować w takim systemie , w jakim Ty pracujesz? Myślę , że jesteś w pracy w opiece zatrudniona na zupełnie innych warunkach niż prawie wszystkie Panie i Panowie piszący na forum. Czyli jesteś z trochę "innej bajki'.  Przybliż nam ją nie zmuszając nas do czytania Swojego blogu.
Na razie nie wiele napisałaś o swojej pracy . My wszyscy jesteśmy na tym forum po jakiś przejściach. Piszesz o sobie w blogu , że masz 48 lat i dwoje prawie dorosłych dzieci.Piszesz , że byłaś nauczycielem i pracowałaś w banku. Wierzę, że miałaś dość tych prac , ale nie wierzę , że w tym co robisz teraz odnajdujesz ukojenie po tych bolesnych przejściach w pracy w PL. No może jeszcze odnajdujesz  no i kasa jest niezgorsza.  Spróbuj pracy z podopiecznym w systemie w którym my pracujemy czyli 24/24 np. po  2 miesiące i tak przez jakiś czas np owe 3 lata.. Bardzo chętnie przeczytam Krystyno Twoje relacje z pracy w tym systemie.
Na razie to wszystko jest w Twojej relacjii troszkę zbyt bajkowe.... no ale to moje odczucia tylko. Wszystko  to co piszesz zbyt gładkie jest i błyskotliwe i takie bardzo dziennikarskie , krótkie, wzmiankowe".  Czytając Cię Czuję się tak, jakbym czytała pismo typu . no takie kobiece gdzie jest wszystko krótko , pięknie i godne polecenia , jak to zwykle w śmieciowej prasie.
Ale oczywiście To moje zdanie. Jeśli o to Ci chodzi i sprawia Ci to radość , to jest najważniejsze. Chociaż zaklinasz rzeczywistość jeśli chodzi o pracę w opiece.
Pozdrawiam.
P.S. Rady chętnie czytamy tu na forum. Jak do tej pory nie umieściłaś na nim ani jednej rady czy porady.
W ogóle nic konkretnego  nie napisałaś za wyjątkiem tego , że zapraszasz nas do czytania i śledzenia Twojego blogu.
Powodzenia, pozdrawiam.

P.S. No i już przeczytałam  hm.... fajnie fajnie     .............. , ale tylko fajnie piszesz. Do kogo kierujesz dokładnie swój blog?

#5 2017-07-09 20:08:55

krymas48
Member

..?eto odpowiadam:

Fajnie, że zauważylaś, że u mnie jest dużo optymizmu i radości, bo tak się czuję, wykonując tę pracę. Długo pracowałam nad tym, by taką być i chcę też, żeby na moim blogu tak było. Gdy po raz pierwszy miałam wyjechać do pracy, szukałam w sieci informacji, blogów, czytałam forum i właśnie relacje z pracy były w większości negatywne. Pamiętam do dzisiaj, a to było w 2012 roku, jakie przerażenie mnie ogarnęło, gdy te strony o naszej pracy przejrzałam. Moje pierwsze wrażenie z pierwszego 2-miesięcznego pobytu było inne, o czym piszę na blogu.

W 2013 pojechałam znów podczas wakacji. Do innej podopiecznej, podobno trudnej, przepracowałam kolejne dwa miesiące i wróciłam pozytywnie nastawiona do pracy. Postanowiłam, że będę szukać pracy jako opiekunka na stałe. Przez pierwsze 1,5 roku pracowałam w systemie dwa m-ce na dwa m-ce. Tak, oczywiście nie było mi łatwo pracować, o tym jeszcze napiszę na blogu, ale tak jak Ty piszesz wynagrodzenie i to, że polubiłam tę pracę sprawiało, że robiłam wszystko, by dobrze czuć się w tej pracy.

Lubię rozmawiać z ludźmi, z ludźmi starszymi też. Sprawę ułatwia mi znajomość niemieckiego. Rodzina jest w Polsce. Mam chorą mamę, która od 42 roku życia jest na rencie i teściową z początkiem Parkinsona, ma 86 lat. Interesuje mnie starość, ale pod względem tym, jak teraz żyć, pracować, by na starość być w miarę samodzielnym, świadomym i nie obarczającym dzieci. A jeżeli już to chciałabym mieć opiekunkę, z którą się dogadam.

Pewnego dnia podczas przerwy poobiedniej w pracy wpadł mi pomysł, by zorientować się, czy ja mogę pracować z osobą niepełnosprawną w Niemczech. Zawsze temat niepełnosprawnych mnie poruszał, interesował, nie ominęłam wzrokiem żadnej osoby jeżdżącej na wózku, oglądałam filmy, czytałam blogi.  Po nitce do kłębka zorientowałam się, że nie mając wykształcenia  w tej dziedzinie mogę pracować z osobą niepełnosprawną w Niemczech bez ukończonej szkoły.

Pomogły mi referencje, o które prosiłam za każdym razem i mój upór. Wtedy szukałam pracy w tzw. bloku 24 h 10-14 dni a potem wolne. Nie znalazłam takiej pracy, ale znalazłam pracę w niemieckiej firmie, która ma swoich seniorów do opieki i osoby dorosłe niepełnosprawne. Pracuję zmianowo, mam zmiany 8-,12-, 24- godzinne. Póżniej idę do wynajętego mieszkania. Wynajęłam mieszkanie, w pełni legalnie, po 3 miesiącach pracy. Spełniałam wszelkie warunki, by takie mieszkanie otrzymać, jak każdy Niemiec, który pracuje legalnie. Chciałabym też wam na blogu o tym napisać, że jest to możliwe, nie mam pochodzenia niemieckiego. Mieszkam w Polsce 60 km od granicy, mąż i dzieci są w Polsce, a ja po 4, lub 5 lub 6 dniach pracy przyjeżdżam do Polski. Jestem 2, 3, 4 dni w domu i dalej jadę do pracy. To zależy od planu mojej pracy.

Obecnie rozglądam się znów za pracą 24 h w bloku 10-14 dni. Tak jak kiedyś chciałam. Taki wątek na tym forum, pracy dwa na dwa tygodnie podjęłam, by się zorientować, ile osób tak pracuje i jak im się pracuje.

Do kogo kieruję ten blog? Dla takiej jak ja sprzed 2012 roku, która nie miała pojęcia o opiece, tylko gdzieś słyszała, że można tak pracować,  a w sieci znalazła negatywne opinie o tej pracy, a pozytywne bardziej by jej pomogły. Dla tych co nie mają wyjścia i muszą wykonywać ten zawód, by się usamodzielnić finansowo i stanąć na nogi po rozstaniu z partnerem, z mężem lub by np. spłacić kredyt i chcą tą pracę wykonywać. W przyszłości dla tych, co chcą  pracować, tak, jak ja, mieszkają przy granicy i nie mogą bądź nie chcą pracować w systemie dwa na dwa miesiące. Jak szukać takiej pracy, jakie dokumenty składać, na jakim poziomie trzeba znać niemiecki, jak przejść rozmowę kwalifikacyjną. Dla tych, co chcą pracować z osobami niepełnosprawnymi, niekoniecznie starszymi.

Mam teraz wiele znajomych, które pracują jako opiekunki. Staramy znależć się plusy naszej pracy, radzić z trudnymi podopiecznymi. Rozmawiamy o problemach. Tak jak w każdej pracy i w życiu były, są i będą problemy i trudności. Ważne jest, by umieć je rozwiązywać i  pokonywać. Ja się tego wciąż uczę.

Nie udzielam się bardzo na forum, bo jak piszę bloga i staram się umieszczać wpisy dwa razy w tygodniu, to pracując, mając rodzinę, nie znajduję czasu. Na ile mogę, to się udzielam. Orócz tego lubię czytać książki, które też pomagają mi w pracy. Jakie?  O tym też napiszę.

Zapraszam i informuję o nowym wpisie na blogu, a kto chce to zajrzy. kto chce napisze do mnie e-maila. Zapraszam chętnych i pozdrawiam.

#6 2017-07-10 08:08:37

krymas48
Member

A tu o moim bieganiu. Co mi daje w mojej pracy i życiu. http://nieocenioneopiekunki.com/bieganie-to-lubie/

#7 2017-07-10 16:35:55

..?eto
Member

krymas48 napisał:

A tu o moim bieganiu. Co mi daje w mojej pracy i życiu. http://nieocenioneopiekunki.com/bieganie-to-lubie/

Dzięki za odpowiedź. Trzymam kciuki i życzę sukcesu.
Dobrze by było gdyby wszystkie przyszłe opiekunki podejmowały te pracę z taka samoświadomością, przygotowaniem , jak Ty.
Pisz częściej o tym  na forum, to na pewno odświeżysz nieco klimat na naszym forum i nie przejmuj się ewentualnymi  atakami, bo wiele z nas po pierwszej świeżości i radości z wykonywania tego zawodu są już na innym etapie samopoczucia i zadowolenia z tej pracy. No niestety tak się dzieje , jak się dzieje i im dalej w las tym więcej drzew. A , jak wiesz w gęstym lesie łatwo się zagubić i nie zawsze poprawia nastrój zagubienia posiadany kompas i azymut(wyznaczony kierunek). Być może jesteś osobą ze szczególnymi predyspozycjami do tej pracy. Wśród nas jest, jak zauważyłaś wiele osób , które nie miały czasu na przygotowanie się do tej pracy , bo nagliły te różne  życiowe przypadłości , brak pracy, długi, komornicy, nieodpowiedzialny mąż, często brak znajomości języka (a potrzeba działania, zaradzenia zlej sytuacji była na  już, na  teraz) . Słowem nie każdy z nas miał czas na przygotowanie się mentalne do tej pracy.
Ja na początku byłam bardziej radosna i optymistyczna w tej pracy. Niestety przyszedł moment, kiedy zaczęłam mieć jej dość, anie mialam innej interesującej alternatywy. Ostatnie 2-3 lata to już była jazda " na rezerwie ,i w końcu na pustym baku" . Czy miałam wybór? Uważam , że w wieku 58lat  nie miałam wyboru innego, jak dojechać z rzęchem silnika do wieku uprawniającego do nabycia prawa do powszechnej emerytury. No dojechałam, ale było mi ciężko, oj w końcówce b. ciężko.
Oby Tobie Koleżanko szło wszystko gładko do samego końca i nie zatarł Ci się silnik .
A więc trzymam za Ciebie kciuki i czekam dalszych relacji z twojej pracy przez następny rok i następny i ...ten dwunasty rok pracy w tej pracy ,czekam na Twoje odczucia i refleksje  na tuż przed emeryturą.
Powodzenia.
P.S.
Ja na nowo ustawiam się w życiu, zaczęłam ćwiczyć w parkowej mini siłowni , jeżdzę na rowerze, itd itp.
Mam nadzieję, że za jakiś rok ciężkiej pracy nad sobą wrócę do równowagi z przed mojego prawie dwunastoletniego   turrne ze stetryczałymi staruszkami. 
Tyle czasu  daję sobie na powrót do samej siebie.
Co do kwestii posiadania w przyszłości opiekunki to nie realne w moim przypadku i nie biorę tego pod uwagę.
Ewentualnie jeśli zajdzie taki mus sprzedaję mieszkanie własnościowe i idę do domu spokojnej starości.
Nie zależy mi na dogadywaniu się z opiekunką ii w ogóle , żeby ją mieć. Nie w polskiej rzeczywistości.

Ostatnio edytowany przez ..?eto (2017-07-10 16:51:06)

#8 2017-07-12 20:59:39

krymas48
Member

...?eto Życzę Ci jak naszybszego powrotu do samej siebie i uzyskania równowagi. Fajnie. że wzięłaś się za aktywność fizyczną. Właśnie mnie ta aktywność w naszej branży bardzo pomaga.
Z Twojego wpisu też wyczytałam optymizm. Ja jeszcze popracuję, poobserwuję, popiszę na blogu. Zobaczymy. Pozdrawiam smile

#9 2017-07-19 20:46:28

krymas48
Member

Piszę dziś o Ani. Fajnej pięćdziesięciolatce, która stanęła na nogi, po tym jak w Polsce nie mogła sobie poradzic. W Niemczech i Anglii nie jest słodko, oj nie jest. Ale bywa tak, że jak dostaniemy w kość od życia, wreszcie sytuacja się odwaraca. Na naszą korzyść. Zapraszam tych, co chcą tę historię poznać i króciutkie historie innych. http://nieocenioneopiekunki.com/histori … opiekunki/

#10 2017-07-23 14:12:56

krymas48
Member

Byłyśmy z koleżanką na Brunch. Wreszcie mogłyśmy się spotkać i pogadać. Oczywiście nie obyło się bez rozmów o pracy. smile Jakże inaczej smile Do jakich wniosków doszłyśmy? O tym możecie przeczytać tutaj, jak chcecie:) http://nieocenioneopiekunki.com/wymagajacy-podopieczni/

Reklama