Nadciśnienie u seniora a kilka wskazówek prozdrowotnych

W poniższym artykule nasza redakcja przyjrzała się kolejnej społecznej przypadłości. Nadciśnienie tętnicze uważane jest za chorobę cywilizacyjną trapiącą dziś społeczeństwa niezależnie od szerokości geograficznej...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2017-05-25 14:49:08

Nadciśnienie u seniora a kilka wskazówek prozdrowotnych

W poniższym artykule nasza redakcja przyjrzała się kolejnej społecznej przypadłości. Nadciśnienie tętnicze uważane jest za chorobę cywilizacyjną trapiącą dziś społeczeństwa niezależnie od szerokości geograficznej. Dlaczego należy zadbać o zdrowie seniora by zniwelować efekty nadciśnienia tętniczego dowiecie się Państwo poprzez lekture poniższych akapitów.W rozważaniach nad nadciśnieniem tętniczym warto nie ograniczać się wyłącznie do poznania negatywnych konsekwencji. Niezbędne jest także prewencyjne postępowanie gwarantujące zdrowe i pełne życia naszych podopiecznych.

Jakie czynniki odpowiedzialne są za nadciśnienie u seniorów?

Lekarze podkreślają, iż nadciśnienie tętnicze jest ogólną tendencją związaną ze starzeniem się organizmu. Geriatrzy akcentują, że dolegliwość ta wynika ze zmianami naczyniowymi, zmianami w nerkach, które wzmacniane są przez choroby jak również zażywane leki. U osoby starszej naczynia krwionośne są mniej elastyczne, co oznacza, że mniejsza ilość tlenku azotu w krwi nie jest w stanie poszerzyć naczyń krwionośnych i tym samym przyczynić się do obniżenia ciśnienia tętniczego. Dochodzi do tak zwanego zesztywnienia naczyń krwionośnych i w dalszej konsekwencji nieprawidłowego funkcjonowania całego układu krążenia.

Dla osób powyżej 65 roku życia zagrożenie nadciśnieniem tętniczym jest realnym problemem. Geriatrzy wskazują, iż w skali globalnej aż 60 procent populacji >65 roku życia zmaga się z nadciśnieniem. Jeszcze bardziej dramatyczna jest sytuacja w Polsce. Szacuje się, że aż 80 procent osób powyżej 65 roku życia dotyka omawiany temat. Dlatego też tak ważna jest nie tylko kontrola ciśnienia, ale też prewencyjna profilaktyka mająca na celu zapobiegać nadciśnieniu u osób w podeszłym wieku.

Jak w poprawny sposób zmierzyć ciśnienie osobie starszej w warunkach domowych?

1) Do pomiaru wartości ciśnienia w warunkach domowych warto użyć nadmuchiwanego mankietu popularnie nazywanego też "ciśnieniomierzem".

2) Mankiet zakładamy na lewym ramieniu bądź lewym nadgarstku, bezpośrednio na ciało.

3) Mankiet powinien być usytuowany na wysokości serca

4) Ręka, na której dokonujemy pomiaru powinna być stabilnie podparta

5) Należy unikać realizacji pomiaru po uprzednio wypitej kawie i wypalonym papierosie - lekarze proponują odczekać minimum 30 minut. Zawarte w tych używkach kofeina jak również nikotyna wydatnie podnoszą ciśnienie i tym samym mogą sfałszować ogólne wskazania.

6) Badanie najlepiej poprzedzić około pięcominutowym odpoczynkiem, zaś w trakcie powstrzymać się od rozmów.

7) Gdy pomiar ciśnienia jest alarmująco wysoki, a senior nie jest osobą, która zmaga się z nadciśnieniem warto powtórzyć badanie po odczekaniu kilku minut. Regułą jest, że powtórzone badanie wskazuje normalny poziom ciśnienia

7) Przede wszystkim systematyczność rozumiana w dwojaki sposób. W imieniu naszego serwisu rekomendujemy nie tylko codzinne powtarzanie badania, o tych samych godzinach, ale także notowanie wskazań w dzienniku!

Odpowiednie wskazania ciśnienia wynoszą dla zdrowego organizmu:

skurczowe: <120 mmHG

rozkurczowe: <80 mmHG

W przypadku osób w przedziale wiekowym 40-50 lat podniesione ciśnienie oznacza wzrost obu wskazań. Inaczej sytuacja wygląda u osób starszych. Osoby powyżej 65 roku życia najczęściej zmagają się z tzw. izolowanym nadciśnieniem skurczowym - pierwsza wartość ciśnienia ma podwyższoną np. do poziomu 160 mmHG gdy druga wartość pozostaje w normie. W związku z tym osoby starsze wymagają wdrożenia odrębnego od reszty pacjentów leczenia.

Konsekwencje zdrowotne dla organizmu związane z nieleczonym nadciśnienem tętniczym:

    udar mózgu
    miażdżyca
    niewydolność nerek
    choroby i niewydolność serca co może prowadzić nawet do zawału

3 główne filary prewencyjnie niwelujące nadciśnienie tętnicze:

    Wyeliminowanie nałogów - warto rzucić destrukcyjnie działające na organizm używki: papierosy, alkohol, kawę zawierającą kofeinę.
    Zredukować negatywne nawyki żywieniowe - ograniczyć ilość spożywanej soli i tłuszczów zwierzęcych a dietę wzbogacić o kwasy omega 3 i ryby.
    W myśl zasady "sport to zdrowie" senior powinien pamiętać o aktywności fizycznej, gdyż nadwaga jest jednym z naczelnych czynników generującycyh problemy związane z nadciśnieniem tętniczym. Zrzucenie wagi o 10 kg oznaczać może zbawienne dla ludzkiego organizmu obniżenie wskazania ciśnienia aż o 10 mmHG.

Reasumując w niniejszym artykule udowodniliśmy jak poważną przypadłością w skali globalnej jest nadciśnienie tętnicze. Dlatego też jest ona nieprzerwanie przedmiotem debaty wśród medycznych autorytetów. My natomiast ze swej strony także zachęcamy nasze opiekunki nad wzmożoną opieką realizowaną nad podopiecznym nie tylko w zakresie kontroli ciśnienia, aplikowania leków, ale nade wszystko zachęcać też do zdrowego trybu życia.

Źródło: http://www.opiekadlaseniora.pl/porady/n … rowotnych/

Artykuł opublikowany przez : Redaktor
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

Reklama

Podobne tematy :

Jak leczyć nadciśnienie w domu - Od dłuższego czasu mam wysokie ciśnienie krwi. Biorę leki na obniżenie nadciśnienia, jednak chciałabym je ograniczyć do minimum...

Dom Seniora Magdalenka - Witam. Moja mama ma Alzheimera. Zmagamy się z nim od 4 lat. Choroba bardziej się pogłębia i zdecydowaliśmy się na ofertę pobytu dziennego w Domu Seniora Magdalenka...

Dieta dla seniora i nie tylko - Moja ciocia zaczęła korzystać z usług tej firmy http://www.dfmedica.eu/o-nas/ . Tam badają i dobierają dietę do organizmu człowieka i myślę , że to jest najlepszy sposób na dobrą dietę i na to , żeby się zdrowo odżywiać i np...

Czy zwierzę jako towarzysz to dobre rozwiązanie dla samotnego seniora? - O pozytywnym wpływie zwierząt domowych na nasze życie napisano już wiele publikacji. Tematowi warto się przyjrzeć również pod kątem relacji czworonóg-senior...

Apartat słuchowy dla seniora - jaki? - Jak to jest z tymi aparatami słuchowymi? Które najlepiej sprawdzają się w praktyce? Czy ktoś już to może wcześniej przerabiał i byłby w stanie podpowiedzieć na co należy zwracać uwagę przy jego wyborze?

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies